Labirynt skalny

Po wierzchowinie Szczelińca Wielkiego prowadzi trasa turystyczna, poprowadzona przez jego najciekawsze części czyli tzw. Labirynt Skalny. Wejście na trasę podczas sezonu turystycznego jest płatne – kasa znajduje się tuż obok schroniska. Jednak ze względu na ograniczenie liczby wejść, zalecamy zakup biletów on-line: https://pngs.gov.pl/kup-bilet

Ceny biletów znajdują się na stronie Parku https://pngs.gov.pl/informacje-o-biletach

 

Za trasę dojściową na Szczeliniec, sprzedaż biletów oraz trasę przez Labirynt jest odpowiedzialny PARK NARODOWY GÓR STOŁOWYCH.

labrynt_skalny_2

Płatna trasa po Labiryncie Skalnym zaczyna się tuż za schroniskiem schroniska (kasa) i jest jednokierunkowa. Prowadzi po wierzchowinie Szczelińca, a na jej końcu znajdują się schody sprowadzające na dół do Karłowa. Po kupieniu biletu i wejściu na trasę prowadzącą przez Labirynt nie ma możliwości powrotu do schroniska – trzeba zejść do Karłowa. Natomiast schody z Karłowa do schroniska są dwukierunkowe. Oznacza to, że można dojść z Karłowa do schroniska i wrócić tymi samymi schodami do Karłowa, bez konieczności kupowania biletu i przechodzenia przez Labirynt.

Przejście pełnej trasy (pętelka Karłów-Karłów) zajmuje turyście o przeciętnej kondycji ok. 2 h bez odpoczynku. Prowadzi ona w następujący sposób: wyjście z Karłowa -> dojście do schroniska „Na Szczelińcu” -> przejście trasy turystycznej po Szczelińcu Wielkim -> zejście do Karłowa.

 

mountains

W okresie zimowym (który na Szczelińcu potrafi trwać od listopada do końca kwietnia) trasa dojściowa do schroniska „Na Szczelińcu” jest otwarta, natomiast trasa po Labiryncie jest oficjalnie zamknięta. Oznacza to, że nie są sprzedawane bilety na trasę, nikt jej nie zabezpiecza i nie przygotowuje do korzystania przez turystów. Wprawdzie wejście nie jest zagrodzone, ale jeżeli ktoś zdecyduje się wejść – robi to na własną odpowiedzialność. Zimowa wersja trasy omija zejście do szczeliny Piekiełko i zamyka schody zejściowe ze Szczelińca. Przebieg trasy w okresie zimowym wygląda więc następująco: Karłów -> Schronisko Na Szczelińcu -> Tron Liczyrzepy -> Afryka -> Kwoka -> Słoń -> Tarasy Południowe -> powrót TĄ SAMĄ DROGĄ do schroniska -> powrót tymi samymi schodami do Karłowa.

Wszelkie pytania lub uwagi odnośnie tras po Labiryncie na Szczelińcu oraz po pobliskich Błędnych Skałach prosimy kierować do Parku Narodowego: tel. 074/8654-925 (od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00) lub udostepnianie@pngs.com.pl