Jak dotrzeć?

Jak sama nazwa wskazuje, znajdujemy się niemal na samym szczycie Szczelińca Wielkiego – najwyższego wzniesienia Gór Stołowych, na wysokości 919 m n.p.m. Najbliższe miejscowości wypadowe to Karłów i Pasterka. Dojazd od strony Radkowa lub Kudowy Zdrój.

 

Znajdź nas na mapie turystycznej wydawnictwa Galileos!

 

Jesteśmy jednym z dwóch w Polsce (drugie to Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów w Tatrach) obiektów, do którego w żaden sposób nie można dojechać samochodem. Nie prowadzi tu żadna droga, po której mógłby się poruszać jakikolwiek pojazd. Jedynym sposobem dotarcia jest wybranie się piechotą. Drogi dojścia są dwie:

1. Droga z Karłowa żółtym szlakiem, najbardziej znana, historyczna, która wiedzie po 665 schodach (tyle w każdym razie wybudowano w 1804 roku). Droga jest wyporęczowana, prowadzi najpierw na przełęcz pomiędzy Małym a Wielkim Szczelińcem, następnie na szczyt i tarasy widokowe. Taki spacer nie powinien zająć więcej niż 30-40 minut. Tę drogę polecamy dla osób mniej sprawnych, z małymi dziećmi oraz przy złych warunkach atmosferycznych. Wchodząc z Karłowa wybieramy schody po lewej stronie! Te po prawej służą do zejścia z jednokierunkowej trasy turystycznej.

 

UWAGA: Zimą schodów nikt nie odśnieża, trzeba iść uważnie i trzymać się poręczy, najlepiej być wyposażonym w miniraki, ale widoki z góry rekompensują wszelkie niedogodności dojścia.

Korzystając z tej drogi dojściowej samochód trzeba zostawić na jednym z parkingów płatnych w Karłowie.

 

2. Droga od strony Pasterki, żółtym szlakiem. Droga jest krótsza, i na odcinku od drogi do przełęczy – „dzika” – bez żadnych sztucznych ułatwień – barierek, schodków, poręczy – prawdziwy górski szlak. Na przełęczy łączy się z drogą opisaną powyżej – dalej do góry prowadzi już schodami.

 

Korzystając z tej drogi samochód można zostawić na malutkim (dosłownie na 10 samochodów), ale za to bezpłatnym parkingu, znajdującym się obok wejścia na żółty szlak (nie polecamy pozostawiania tam samochodu na noc).

Szlak żółty – zarówno od strony Karłowa (schody), jak i Pasterki – doprowadza tylko do przełęczy pomiędzy Szczelińcami Małym i Wielkim (potem sprowadza na dół do wspomnianych miejscowości). Od przełęczy wędrujemy bez szlaku – po schodach i drewnianych podestach aż do samego schroniska.

 

Aby dojść do schroniska nie trzeba kupować biletu na trasę turystyczną. Płatny odcinek zaczyna się za schroniskiem.

 

Wszystkie towary transportowane są za pomocą specjalnej windy towarowej, która nie jest przystosowana do przewożenia ludzi. Tak więc, zapraszamy na spacer!