Trasy piesze
icon

1. Trasa turystyczna na Szczelińcu Wielkim

Czyli zwiedzanie miejsca, w którym się znajdujemy. Od tego wypadałoby zacząć. Zaraz za naszym budynkiem znajduje się kasa, tam po uiszczeniu opłaty można ruszyć w magiczny świat skał. Piaskowcowa powierzchnia szczytu jest zwietrzała i popękana, dzięki czemu tworzy różnorodne formy skalne przypominające swoim wyglądem ludzi i zwierzęta: Wielbłąd, Mamut, Słoń, Kwoka, Małpa, Pies, Żółw, Sowa, Fotel Pradziada, a także oraz głębokie wąwozy i korytarze: Piekiełko, Diabelska Kuchnia tworzące labirynt skał. Wewnątrz licznych korytarzy panuje swoisty mikroklimat, a w niektórych miejscach śnieg utrzymuje się do czerwca. Oto plan trasy:

2. Szlak Radków – Szczeliniec przez Wodospady Pośny i Pasterkę

 

Niezbyt długa wycieczka (2h 45 min) żółtym szlakiem z Radkowa na Szczeliniec jest polecana w wielu przewodnikach. Nazwa „Wodospady Pośny” jest nieco myląca, ponieważ wodospady owszem były, ale przed wojną. A po wojnie władza ludowa z wodospadów uczyniła ujęcie wody dla Radkowa i Nowej Rudy. Niemniej szlak pozostaje bardzo atrakcyjny, prowadzi przez jedne z najpiękniejszych form skalnych w Górach Stołowych, nieistniejącą już dzisiaj osadę Mały Karłów, a następnie przez Pasterkę (po drodze schronisko w Pasterce, do którego również zapraszamy) na Szczeliniec Wielki.

3. Błędne Skały

 

Błędne Skały to labirynt podobny do Szczelińca, na pewno godzien zobaczenia. Można do niego dojść szlakami ze Szczelińca – bardzo ładna całodniowa wycieczka. Za wstęp tutaj się również płaci. Dojechać można też samochodem prawie pod samo wejście – wjazd o pełnych godzinach.

4. Narożnik i Fort Karola

 

Pieszo ze Szczelińca można wybrać się też na Narożnik (851 m n.p.m). Po drodze warto zwiedzić tzw. Fort Karola – nikłe resztki fortyfikacji wzniesionych w 1790 r. dla obrony, a w zasadzie obserwacji granicy austriacko-pruskiej. Już w XIX w. przestał być używany i popadł w ruinę, ale dziś jest bardzo chętnie odwiedzany przez turystów. Roztacza się z niego ładny widok na Karłów i Szczeliniec.

5. Do Czech na kufel czeskiego piwa

 

Należy pamiętać, że Szczeliniec to jedyne miejsce w Polsce, w którym z Czechami graniczymy od północy. Do granicy przez Pasterkę jest kilka kilometrów. A za granicą szlak (czerwony, potem żółty) prowadzi do uroczych miejscowości – Machovskiej Lhoty i Machova. Wrócić można przez Ostrą Górę a następnie zielonym szlakiem z powrotem do Pasterki. Bardzo miła wycieczka!