Wycieczki samochodowe po kraju

Jeżeli ktoś dysponuje samochodem i zostało mu jeszcze kilka dni urlopu – powinien wybrać się w nieco dalszą okolicę celem obejrzenia atrakcji krajoznawczych. Jest ich całe mnóstwo i w zależności od zainteresowań tudzież posiadania dzieci na pewno można wybrać coś interesującego. Poniżej prezentujemy naszym zdaniem najciekawsze.

university

1. Wambierzyce

Wambierzyce to stara miejscowość pielgrzymkowa związana z kultem maryjnym, zbudowana tak, by imitowała sakralną geografię Jerozolimy. Obowiązkowy punkt wycieczek szkolnych no i oczywiście pielgrzymek. Warto obejrzeć bazylikę, kalwarię położona na dwóch wzgórzach oraz ruchomą szopkę.

Więcej informacji na stronie internetowej.

2. Kudowa Zdrój

Kudowa to znana miejscowość uzdrowiskowa, którą zdecydowanie warto odwiedzić – oprócz ładnego parku zdrojowego z palmami i halą spacerową, Kudowa jest znana z Kaplicy Czaszek położonej w pobliskiej Czermnej. A w samej Kudowie można jeszcze zobaczyć Muzeum Żaby, Muzeum Zabawek i Szlak Ginących Zawodów.

Więcej na stronie internetowej.

3. Kłodzko

Kłodzko to największe miasto regionu (siedziba powiatu). Posiada ładny rynek, a największą atrakcją jest górująca nad miastem potężna Twierdza Kłodzka broniąca drogi na Dolny Śląsk. Można ją zwiedzać, warto przy tym zwiedzić również unikatowe zachowane chodniki minerskie służące do dostania się na przedpole i wysadzenie wroga podchodzącego pod twierdzę. W mieście funkcjonuje jeszcze podziemna trasa turystyczna oraz Muzeum Ziemi Kłodzkiej. Jeżeli będziecie tu zimą – warto skorzystać ze sztucznego lodowiska, które rozkładane jest przed ratuszem.

4. Duszniki Zdrój

Duszniki Zdrój to jedna z trzech uzdrowiskowych miejscowości leżących na drodze z Kłodzko na zachód do granicy.
Najsłynniejsza w Dusznikach jest stara papiernia, w której aktualnie znajduje się unikatowe muzeum, w którym oprócz zwiedzania można wziąć udział w żywym pokazie czy lekcji historycznej.
Więcej szczegółów na stronie muzeum.

5. Lądek Zdrój

Lądek to „naj” wszystkich Kłodzkich uzdrowisk – najstarszy, najładniejszy, najsympatyczniejszy, najlepiej położony.
Oprócz niewątpliwych zalet estetycznych odbywa się tu najbardziej kultowa impreza Ludzi Gór – „Przegląd Filmów Górskich im. Andrzeja Zawady” – zawsze w okolicach ostatniego weekendu września.
Szczegóły na stronie internetowej.

6. Złoty Stok i Kopalnia Złota

Kopalnia Złota, Produkt Turystyczny roku 2008, to jedna z największych atrakcji tego regionu. Warto się tu wybrać z dziećmi – dla ich zorganizowano sporo dodatkowych atrakcji. A samej kopalni zachwalać już chyba nie trzeba – wszak chyba wszyscy już o niej słyszeli.
Szczegóły na stronie kopalni.

7. Kletno i Jaskinia Niedźwiedzia

Jaskinia Niedźwiedzia to bez wątpienia najstarsza atrakcja Kotliny Kłodzkiej – powstała jakieś 50 mln lat temu a pierwsi zwiedzający pojawili się tam kilkadziesiąt tysięcy lat temu. Atrakcja jest tak duża, że bilety trzeba rezerwować. Ale ponoć warto.
Szczegóły na stronie jaskini.

8. Międzygórze
Będąc w Międzygórzu można by pomyśleć, że trafiło się do miejscowości przeniesionej prosto z Austrii czy Szwajcarii. Alpejski klimat architektury, nadgryziony już niestety zębem czasu, nadaje niezwykłego uroku temu miejscu. Z atrakcji należy tu wymienić Wodospad Wilczki i Ogród Bajek. Międzygórze to też świetna baza wypadowa na Śnieżnik.
Szczegóły na stronie internetowej.

9. Srebrna Góra
Srebrna Góra to miasto u podnóża Gór Sowich, świetnie zachowane o ciekawym układzie architektonicznym, a co najważniejsze z wielką Twierdzą broniącą przejścia przez góry. Naprawdę warte uwagi.
Szczegóły na stronie twierdzy.